20$dollars2surf

zarabiaj pieniądze

poniedziałek, 16 stycznia 2012

Maść myszata

Maść myszata to rozjaśnienie maści karej. Sierść od popielatego po ziemisty   odcień. Czarne najczęściej pozostają: nogi, głowa i pręga grzbietowa. Ogon i grzywa zazwyczaj też, choć zdarzają się z białymi włosami. Może pojawić się pręgowanie na nogach.

niedziela, 15 stycznia 2012

Maść tarantowata

Maść tarantowata jest, gdy na białej sierści występują owalne plamki.Rozróżnia się takie rodzaje:


Leopard - nieregularne cętki o różnym zagęszczeniu na białej sierści.


Derka - biała plama o nieregularnym kształcie obejmująca zazwyczaj zad, grzbiet i ew. boki konia. Na "derce" mogą występować plamki zazwyczaj tej samej maści co maść zasadnicza. 


Na tle dereszowatym - gdy głowa, szyja, pierś i nogi mają umaszczenie dereszowate, a tułów i zad są białe i mogą być pokryte plamkami o różnej wielkości i zagęszczeniu, przez co przednia część głowy również może być pokryta plamkami.


Płatki śniegu - na tle dowolnej maści, występują białe plamki różnej wielkości. Zwykle obejmują okolice zadu i grzbietu.

Cętkowany - jest przeciwnością płatków śniegu. Na białym tle widać małe, ciemne plamki.

Oszroniony - u konia występują okolice mieszanej sierści pod względem barw, szczególnie na zadzie i lędźwiach.

Maść srokata

Koń srokaty to taki, który ma czarne lub brązowe łaty. W zależności od tego nazywamy konia gniadosrokatym, karosrokatym lub kasztanosrokatym.




Jest kilka rodzajów wzorów maści srokatej:

Tobiano - gdy głowa, szyja, pierś i podbrzusze są najczęściej maści zasadniczej. Na kończynach są długie odmiany, a grzywa i ogon często dwukolorowe.

Overo - gdy plamy mają postrzępione brzegi, obejmujące boki konia, szyję i podbrzusze, ale nie przez grzbiet. Na głowie występują zazwyczaj duże odmiany, a kończyny pozostają maści zasadniczej.
Tovero - jest połączeniem dwóch powyższych (tobiano i overo).
Sabino - gdy biała sierść obejmuje najczęściej głowę, podgardle, podbrzusze i nogi. Krawędzie plam mogą być nieregularne. Na bokach konia mogą pojawiać się obszary sierści mieszanej.


Splash white - gdy białe plamy o gładkich brzegach obejmują niemal wszystko oprócz uszu, szyi i grzbietu, gdzie występuje maść zasadnicza.

Maść bułana

Sierść bułanego konia jest barwy od beżowej po szarą, natomiast ogon i grzywa są szare. Dodatkowo na ich grzbiecie występuje czarna pręga.

Maść izabelowata

Konie maści izabelowatej to konie o barwie od kremowej po bardzo jasnobrązową. Ich grzywa i ogon są kremowe, niemalże białe. 

Maść kasztanowata

Konie maści kasztanowatej są brązowe, a grzywę i ogon mają w tym samym kolorze lub jaśniejsze. Mamy cztery rodzaje koni kasztanowatych:

Jasnokasztanowaty - ma jasnobrązową grzywę, ogon i sierść.
Ciemnokasztanowaty - grzywa, ogon i sierść ciemnobrązowe.





Brudnokasztanowaty - grzywa, ogon i sierść jeszcze ciemniejsze, "brudny brąz".

Złotokasztanowaty - grzywa, ogon i sierść bardzo jasnobrązowe, w słońcu dające złocisty połysk.

Maść gniada

Koń gniady to koń brązowy z czarną grzywą i ogonem. Rozróżniamy trzy typy gniadych koni:

Jasnogniady - czarny ogon i grzywa, sierść jasnobrązowa.
Ciemnogniady - ogon i grzywa czarne, sierść ciemnobrązowa.
Skarogniady - ogon i grzywa czarne,a sierść bardzo ciemno brązowa niemal czarna.

sobota, 14 stycznia 2012

Maść kara

Konie kare mają czarną sierść, ogon i grzywę. Mogą mieć odcień grafitowy bądź metaliczny, a latem lub zimą lekko rozjaśnić do odcienia brązowego.

Maść siwa

Maść siwą można bardzo łatwo rozpoznać - odcień od białego po szary, a grzywa i ogon również tego samego koloru. Rodzą się kare, gniade, kasztanowate lub nawet srokate (tj. maśliste) i wraz z wiekiem przybywa im białych włosów. Przeważnie im bielszy tym starszy jednak jest to cechą indywidualną każdego konia.

Na sierści siwka mogą też występować jaśniejsze lub ciemniejsze plamki. Wtedy mówimy, że jest to siwy jabłkowity.
Bądź też siwy w hreczce jeżeli plamki są brunatne.
I dropiaty jeśli plamki są rude lub czarne.